Bill Gates založil spoločnosť Microsoft a dlhé roky figuroval ako najbohatší človek planéty. Neraz o sebe povedal, že je introvert.
Prednášku na Ted Talk od Susan Cainovej – The power of introverts označil ako jednu z jeho z najobľúbenejších. Sám je veľký fanúšik jej knihy Ticho.
Bill bol vždy tak trochu samotár. V detstve radšej trávil čas osamote ako s rovesníkmi. Keď mal 13 rokov, objavil PC a softvér. Fascinovalo ho to natoľko, že počítačom venoval všetok voľný čas.
Nehral sa s ostatnými deťmi, hral sa s technikou. Neskôr sa sám otvorene označoval za „geeka“ (fanatika). PC a vývoj softvéru ho neomrzeli ani po 5-tich rokoch a vtedy si uvedomil, že je to jeho cesta.
Do svojej 30ky bol samotár. Dovtedy bol single a venoval sa len svojej práci. Pracoval toľko, že 5 dní v týždni prespával v kancelárii.
Bill Gates robil vždy to, čo mu išlo najlepšie
Bill je mysliteľ. Dokáže premýšľať dlho a poriadne do hĺbky. Vo svojom kalendári si pravidelne vyčleňuje čas len pre seba. Vtedy sa obráti na tiché miesto, kde je osamote.
Premýšľa o probléme, analyzuje ho a hľadá odpovede, až kým ich nenájde. Bill miluje riešiť problémy samostatne, vo svojej hlave. Za svoj úspech vďačí práve tejto schopnosti.
Bill je tiež obrovský knihomoľ.
V čítaní je vytrvalý a číta všetko, čo mu môže pomôcť porozumieť danému problému. Číta odborné knihy, štúdie. Číta nudné a hrubé knihy, ktorým sa ľudia vyhýbajú. Ročne prečíta niekoľko desiatok kníh.
Spája príjemné s užitočným. Čítaním si dobíja fyzickú energiu a zároveň sa vzdeláva. Je to neúnavný študent. Ako sám povedal, vzdelanie je jediná cesta, ako môže pomôcť riešiť svetové problémy.
Sám vlastní obrovské bohatstvo a takmer polovicu z neho venoval na dobročinné účely. S manželkou vlastní charitatívnu nadáciu, skrz ktorú pomáhajú tým, ktorí to potrebujú.
Chce, aby peniaze určené na pomoc boli využité čo najefektívnejšie, preto sa do charitatívnej pomoci aktívne angažuje. Učí sa o svetových problémoch, číta a hľadá riešenia.
Čo radí introvertom
Na jednej z jeho prednášok mu položil otázku divák z publika. Spýtal sa ho, ako sa mu podarilo stať sa úspešnou ikonou v extrovertnom svete, keď je introvert.
Odpovedal, že introvertom sa môže dariť veľmi dobre. Verí, že každý introvert môže byť úspešný, ak je dostatočne šikovný na to, aby sa naučil využiť svoje introvertné dary.
Napríklad schopnosť sa na niekoľko dní izolovať od všetkého a všetkých a len premýšľať. Premýšľať o náročnom probléme, čítať všetko, čo sa dá a vytrvalo hľadať riešenia.
V podnikaní je podľa neho dôležitý balans.
Sám využíva svoje silné stránky a to, čo mu nejde, jednoducho deleguje.
V IT sektore pracuje veľa introvertov. Bill sa snaží udržiavať rovnováhu. Obdivuje nielen introvertné silné stránky, ale aj konanie extrovertov.
Zamestnáva introvertov a rovnako aj extrovertov, aby spoločnosť využila silné stránky oboch typov ľudí. Bill vymyslí nápad, stratégiu alebo riešenie a najmä si ľudí, aby to uskutočnili alebo predali.
Referoval to na vlastnom príklade. Vo firme najal extrovertného človeka Steva Ballmera, ktorý vytvára predajné tímy a stará sa o predaj.
Svoju prácu prispôsobuje sebe. Vytvoril vlastnú spoločnosť a teda aj vlastné pracovné prostredie. Prispôsobené jemu samému.
Každému, nielen introvertovi radí, aby si našiel niečo svoje. On mal šťastie, že objavil počítate už v mladom veku.
Keď nemáš niečo, čo ťa baví a napĺňa, skúšaj nové veci. Len tak to objavíš.
Nepozeraj na ostatných a venuj sa tomu. Bill Gates sa do svojich 30-tich rokov venoval len svojej práci. Keď v tom vidíš zmysel, venuj tomu čo najviac času. Zahĺb sa do toho.
Rob to, čo ti ide. Čo ti nejde deleguj. A možno uspeješ.