Albert Einstein je jeden z najznámejších vedcov histórie a držiteľ Nobelovej ceny. Preslávila ho teória relativity.
Albert Einstein bol introvert s osobnostným typom INTP.
Svoju introvertnosť využil naplno. Nikdy nešiel proti sebe. Venoval sa tomu, čo mu išlo a celý život rozvíjal svoje dary. Veril, že jeho kreativita a úspech pochádza z trávenia času osamote. Celý svoj život vyhľadával pokojné a tiché prostredie, k čomu prehlásil:
Monotónnosť a samota pokojného života stimuluje tvorivú myseľ.
Albert Einstein si uvedomil svoju silnú stránku
Počas prvých rokov života sa oňho rodičia báli. Nevedel sa naučiť rozprávať. Trvalo mu to dlhšie ako ostatným deťom. Keď sa pokúšal rozprávať, vždy si len niečo zamumlal pre seba.
Keď napokon začal rozprávať, prejavili sa uňho aj prvé schopnosti. Dokázal rýchlo lúštiť hádanky a bleskovo sa naučil hrať na husliach.
V jeho 5-tich rokoch mu otec daroval kompas a od toho momentu ho začali zaujímať vedné odbory. Začalo ho zaujímať, ako veci fungujú.
So školou však začali ďalšie problémy. Albert neznášal nekonečné memorovanie čísel a faktov. Nenávidel autoritu. Jeho známky boli priemerné až zlé a rodičia sa oňho znova báli.
Tak ho poslali na inú školu v meste Aarau. Táto škola bola „špeciálna“. Vyučovalo sa v nej metódou pozorovania. To Albertovi vyhovovalo a začalo sa mu dariť. V tejto škole exceloval.
Po strednej škole nastúpil na Polytechnickú univerzitu v Zürichu a jeho nechuť v školstvo sa vrátila. Opäť bol nútený k memorovaniu, čo neznášal. Jeho známky sa zhoršili a školu absolvoval ako jeden z najhorších v triede.
Neznášal formálne vzdelávanie. Nešlo mu to a uvedomil si prečo.
Albert nikdy nepremýšľal slovami a číslami, ktoré sa musel memorovať. Premýšľal v obrazoch. Aby niečo pochopil, musel si to predstaviť.
Nedokázal sa nabifliť niečo, čomu nerozumie a čo v mysli jasne nevidí. Už od malička mal úžasné abstraktné myslenie. Hádanky riešil tak, že si ich transformoval do obrazov.
Do obrazov v hlave si dokázal transformovať konkrétne veci a v mysli ich prevracať a skúmať, aby pochopil, ako fungujú.
Uvedomil si, že toto je cesta, ktorá mu je predurčená.
Keď skúmam samého seba a svoje metódy myslenia, dospievam k záveru, že dar fantázie pre mňa znamenal viac ako akýkoľvek talent.
Albert Einstein
Albert Einstein sa vybral vlastnou cestou
Po univerzite si bol istý, že nie je akademický vedec a akademická pôda nie je preňho. Nikdy by tam nedokázal preraziť, tak sa rozhodol ísť vlastnou cestou.
Chcel sa venovať témam, ktoré ho prenasledovali roky. Chcel riešiť problémy vo fyzike, ktoré ho fascinovali. Od svojich 16-tich rokov premýšľal nad experimentami.
Už v mladosti ho fascinoval paradox, ako dvaja ľudia sledujú ten istý lúč svetla, pričom jeden ho sleduje v pohybe z idúceho vlaku a druhý v pokoji zo zeme. Obom pripadá rozdielny. A ako odhalil neskôr, nie je.
Nad teóriou relativity rozmýšľal desať rokov predtým, než ju vôbec začal spracovávať.
Po univerzite však potreboval prácu, aby mal z čoho žiť. Odmietol prácu v poisťovni, kde by si slušne zarobil. Ako povedal, takáto práca by ho mentálne vyčerpala a potom by už nemal priestor na svoje experimenty. Tie boli preňho prvoradé.
Prijal slabo platenú prácu v patentovej kancelárii v Berne, kde posudzoval patenty. Počas prvých mesiacov sa ju naučil robiť tak rýchlo, že svoju celodennú prácu stihol dokončiť za 2-3 hodiny.
Zvyšok času v práci sa venoval svojim vlastným experimentom. Predstavoval si, ako sa raz môže jeho patent pretransformovať do reálneho vynálezu. Znalosť patentov mu pomohla aj v jeho neskoršej kariére.
Priznal, že veľkú časť svojej teórie relativity vypracoval práve v tejto práci.
Človek, ktorý kráča s davom nedôjde ďalej ako dav. Človek, ktorý kráča osamote sa pravdepodobne ocitne na miestach, kde ešte predtým nikto nikdy nebol.
Albert Einstein
Lekcie z úspechu Alberta Einsteina
Úspech mu nespadol z neba. Ani nápady sa mu nezjavili len tak samé od seba. Einstein venoval tisícky hodín premýšľaniu a hľadaniu odpovedí.
Naučil sa spájať svoju intuitívnu myseľ s racionálnou mysľou. To mu umožnilo vidieť veci, ktoré ostatní nevideli.
Intuitívna myseľ je posvätným darom a racionálna myseľ je jej verným služobníkom. Vytvorili sme spoločnosť, ktorá ctí služobníka a zabudla na dar.
Albert Einstein
Nestrácal čas na veci, ktoré nepovažoval za dôležité. Objavil svoje silné stránky a svoje poslanie, ktorému zasvätil takmer všetok svoj čas.
V moment, keď sa prestaneš učiť, začneš umierať.
Albert Einstein
V živote je dôležité nájsť si niečo svoje. Niečo čo ťa fascinuje a venuješ sa tomu. Samozrejme, popri tom je nevyhnutné platiť účty. Preto je výber práce dôležitý. Niekedy je však lepšia aj menej platená práca, po ktorej máš ešte energiu venovať sa niečomu svojmu.
Buď samotár. Vďaka tomu získaš čas túlať sa a hľadať pravdu. Zachovaj si detskú zvedavosť. Nech tvoj život stojí za to.
Albert Einstein