Koľko krát si niečo spravil/a len preto, lebo sa to očakávalo? Lebo to tak chceli ostatní?
Uprednostníš to, čo NECHCEŠ robiť pred tým, čo chceš. Len aby si necítil/a pocit viny. Pomyslíš si, že uprednostňovať seba je neslušné a sebecké. Radšej pôjdeš v piatok von, len aby si o tebe ostatní nepomysleli niečo zlé. Odložíš svoje plány, len aby si sa podieľal/a na plánoch ostatných.
Introvert si často nasadzujú masku extrovertnosti, keď sú s ľuďmi. Odkladajú ju len vtedy, keď sú sami. Robil som to tiež.
Robíme to preto, lebo je to ľahšie. Je ľahšie zapadnúť ako vyčnievať.
Všetko iné a neznáme je pre okolie čudné. Negatívna spätná väzba nás len utvrdí v tom, aby sme nevyčnievali. Hráme sa na extrovertných ľudí, aj keď nimi nie sme. Koho predsa baví dokola počúvať, že je nudný, tichý a čudný…
Nikdy som sa však necítil spokojnejšie, ako od momentu, kedy som sa prestal pretvarovať.
Prijal som svoju introvertnosť a začal som svoj život prispôsobovať sebe, nie ostatným. A nepovažujem to za sebectvo. Považujem to za záväzok voči sebe a svojmu životu.
Je to môj život, moje telo, moja myseľ. Je mojim záväzkom ho vlastniť a starať sa o neho.
Prijmi svoju introvertnosť zvnútra
Svoju introvertnosť musíš najprv prijať vnútorne. Tvoj mozog je zvyknutý na staré spôsoby a vždy sa k ním bude vracať. Preto musíš pracovať na svojom vnútri a osvojiť si nový spôsob myslenia.
Nemusíš sa meniť navonok. Nemusíš sa uzavrieť a neznášať ľudí. Musíš len prestať skrývať svoje vnútro a naopak, dať mu priestor. Musíš si priznať fakt, že funguješ inak ako väčšina ľudí a nie je na tom nič zlé.
Pri každej situácii, kde by si v minulosti potlačil/a svoju introvertnosť, jej teraz musíš nechať voľný priebeh. Je v poriadku, ak sa cítiš sebecky alebo čudne. V hlave sa ti ozývajú staré spôsoby myslenia.
Musíš si uvedomiť, že introvertnosť je tvoje pravé ja. Narodil/a si sa tak a nezmeníš to.
Introvertnosť a extrovertnosť stoja rovnocenne vedľa seba. To len spoločnosť spravila z extrovertnosti uznávanú normu. Preto sa cítime vinne a sebecky, keď sa chceme obrátiť na našu introvertnosť. Považujeme to za niečo nesprávne, lebo vybočujeme zo spoločenských noriem.
Potrebujeme zresetovať svoj mozog a prijať introvertnosť ako našu súčasť a to nie len v súkromí. Mimo súkromia sa nevypíname, ale stále žijeme.
Prečo by sme mali byť sami sebou nielen v súkromí?
Každý deň žijeme aktívne cca 16 hodín. No koľko z nich sme v súkromí? A každým dňom sme bližšie k smrti. Každý deň spravíš krok vpred a smrť krok vzad, no v jeden deň smrť zastane a stretnete sa.
Keď ideš proti sebe a hráš sa na niekoho, kým nie si, žiješ v strese. Osobne verím, že stres je pre naše zdravie škodlivejší ako nezdravá strava či nedostatok pohybu.
Len úplne vyrovnaný človek môže prežiť spokojný život.
Akceptovanie introvertnosti ti otvorí úplne nový svet
Keď akceptuješ svoju introvertnosť, upustíš od myšlienky, že introvert by sa mal určitým spôsobom prezentovať, rozprávať alebo konať. Keď sa pozrieš svojej osobnosti priamo do očí, všetky mýty sa rozpustia.
Nebudeš si už o sebe myslieť, že si niečo menej. Nebudeš sa za seba ospravedlňovať. Vtedy sa ti otvorí úplne nový svet. Ver mi.
Otvorenie dverí k svojej introvertnosti ti nezavrie dvere pred svetom. Neprídeš o príležitosti ani o kamarátov. Stáva sa to len ľuďom, ktorí považujú introvertnosť za vadu.
Ľudia, ktorí svoju introvertnosť potláčajú, tak potláčajú aj svoj potenciál. Snažia sa pracovať len na svojich slabých stránkach a ignorujú tie silné.
Keď však svoju introvertnosť skutočne prijmeš, uvedomíš si, že je to dar. Až potom môžeš svoj dar naplno využívať a rozvíjať.
Keď so sebou budeš vyrovnaný/á, budeš to vyžarovať aj navonok. Paradoxne si tak do života pritiahneš možno viac príležitostí a priateľov ako predtým.
Zamiluj sa do svojej osobnosti. Je to najoslobodzujúcejšia vec, akú pre seba môžeš urobiť. Je to základ, bez ktorého nemôžeš pokračovať. Až potom sa môžeš lepšie spoznávať a stavať na svojich silných stránkach.
Odporúčam ti prečítať si knihu od Kamala Ravikanta – Miluj sám seba, akoby ti šlo o život.
Nikdy nebudeš mať moc ovplyvniť niekoho život tak ako ten svoj.
Aby ste mohli v živote robiť správne rozhodnutia, musíte sa spojiť so svojou dušou. Aby ste to dosiahli, musíte sa obrátiť na samotu, ktorej sa väčšina ľudí bojí, pretože v tichu počuť pravdu a riešenia.
Deepak Chopra
Praktické rady, ako prijať svoju introvertnosť
Nepríde to zo dňa na deň. Niektorí introverti prežijú celý život v pretvárke, až kým si to neuvedomia. Prijať svoju introvertnosť je pritom tak jednoduché. Stačí sa pre to len rozhodnúť a začať s prvými krokmi.
Krok po kroku si potrebuješ vytvoriť nové návyky a nový spôsob myslenia.
A) Nie je názor ako názor. Denne sme v kontakte s množstvom ľudí. Stretávame sa s množstvom názorov, pohľadov, domnienok, kritiky…
V živote by si si mal/a brať k srdcu len názor 1% ľudí, ktorých stretneš. Nie je dobré všetkých odstrihnúť a počúvať len seba. No nie je dobré ani počúvať každý názor.
Názory 99% ľudí by ťa nemali ovplyvňovať a to preto, lebo ťa tí ľudia skutočne nepoznajú. Je len malá hŕstka ľudí, ktorým v živote dôveruješ a miluješ ich.
Píše sa to ľahšie, než sa to praktizuje. Je ťažké použiť hlavu, keď ťa ovládnu emócie. No vždy si pripomeň toto:
Nikdy si k srdcu nepripúšťaj názor bez toho, aby si zvážil/a, aká myseľ ten názor vyprodukovala.
Aj keď ti chcú ľudia dobre, vždy rozhoduješ ty. Len ty máš prístup k svojmu podvedomiu a vnútornému hlasu. Každý názor je len možnosť trasy, no kormidlo držíš ty.
B) Introverti majú schopnosť sebareflexie a vnímania samých seba. Tieto schopnosti využívame, no väčšinou len jednou stranou. Kritizujeme sa a sme na seba prísni.
Teraz sa skús pochváliť zakaždým, keď počúvneš svoj vnútorný hlas namiesto hlasu ostatných.
C) Vzdaj sa vecí, ktoré nie sú určené pre teba. Alebo ich minimalizuj. Môže to byť hektická práca, aktívny sociálny život, potreba zapáčiť sa, prispôsobovanie sa ostatným. Tieto veci ti viac berú ako dávajú.
Neodstrihni sa od sveta, no nebuď ani otrokom. Nauč sa robiť viac to, čo chceš ty. Nedá sa to vždy, ale nauč sa pozerať viac na seba. Neboj sa uprednostniť svoje potreby. Je to predsa tvoj život.
Neboj sa spomaliť. Rýchlosť je cesta extrovertov.
D) Nauč sa povedať nie. Je to normálne slovo. Aj extroverti hovoria bez obáv nie, keď to tak cítia. Nie je to nič neslušné.
Povedz nie a stíchni. Nemusíš to slovo obhajovať. Keď niekomu povieš rázne nie, uvidí, že si rozhodnutý/á a nebude ťa prehovárať. Aj keby, tak nie a bodka.
Vždy, keď povieš niečomu áno, hovoríš všetkému ostatnému nie. Keď povieš áno ostatným, hovoríš nie sebe. Pretoč to.
Možno budeš musieť byť neslušný/á, ale neslušnosť vychádza z akcie. Akcia vyvoláva reakciu. Keď niekomu NIE nestačí alebo mu to nedochádza, je neslušný. Vtedy neostáva nič iné, ako to opätovať. Inak sa znova podvolíš a pôjdeš proti sebe.
E) Nehanbi sa za to, že si introvert. Pokojne to ľuďom povedz. Ale rovnako ako slovo nie. Bez vysvetlenia. Je to fakt a tak to aj ber. Nevysvetľuj to, pokiaľ sa ťa na to niekto nespýta.
F) Do svojho okruhu ľudí si púšťaj tých správnych ľudí. Ľudí, ktorí ti rozumejú a nesnažia sa ťa zmeniť. Ľudí, ktorí vedia, že priateľstvo nie je len o braní, ale aj dávaní.
Aký zmysel má kamarátiť sa s niekým, kto ťa len vyčerpáva a podrýva tvoju osobnosť?
G) Buď úprimný/á. Úprimnosť búra ochranný štít a otvára cestu k ľudskosti. Určite to poznáš. Keď je k tebe niekto úprimný, aj ty máš tendenciu viac sa otvoriť.
Preži svoj vlastný úžasný život
Keď svoju introvertnosť prijmeš a začneš na nej stavať, tvoj život sa zmení. Nebude ťa už nič brzdiť, práve naopak. Prestaneš sa prispôsobovať ostatným.
Život začneš prispôsobovať sebe.
Dovolíš si využiť svoj potenciál a svoj čas na zemi stráviš po svojom.
Len tak prežiješ úžasný život. Svoj život.