Ako si nájsť prácu, keď si introvert

Introvert

Po strednej som nešiel na výšku a tak som si hľadal prácu. Nepodarilo sa mi to. Mal som veľké očakávania. Odmietal som pracovať vo fabrike. Odmietal som pozíciu predavača. Pol roka som bol nezamestnaný a pol roka na absolventskej praxi.

Realita mi dala facku.

Ukázala mi, že nikto na mňa nie je zvedavý a nikto mi nič nedá len tak. Darmo som prečítal desiatky motivačných kníh. Radšej som išiel na výšku. Po prvom roku som ju však nechal a znova som bol nezamestnaný.

Našťastie mi kamarát dohodil prácu v marketingovej agentúre. V tom čase to bola moja vysnívaná práca. Nechal som marketingovú školu a chcel som sa tomu venovať v praxi.

Mal som šťastie. Pracoval som tam 3 roky a počas korony som o prácu prišiel.

Táto téma je pre mňa aktuálna. V auguste, po dvoch mesiacoch hľadania, som si našiel prácu.

Bol som blízko k tomu, aby som sa vydal na cestu podnikania. Na poslednú chvíľu sa mi ozvali z práce, že ma berú. V duchu som si dal prísľub, že toto je moje posledné zamestnanie. Podpísal som zmluvu na 2 roky. Potom chcem začať podnikať.

Hľadanie práce je stresujúce. Aj pre extrovertov. Oni však majú výhodu, že sa rýchlo uvoľnia. Ako začnú rozprávať, začnú si viac veriť. Pri ľuďoch sa cítia v pohode a stres z nich rýchlo opadne.

My introverti s tým máme trochu väčší problém. Máme problém predať sa.

Životopis a portfólio je dôležité

Na pohovore máš len pár minút na to, aby si presvedčil/a. Všetky tvoje kvality, vlastnosti, schopnosti a skúsenosti sú zbytočné, ak ich neukážeš. Aj keď ti to je proti srsti. Musíš sa predať.

Našťastie to nemusíš robiť priamo. Urob to ako ja. Urob to nepriamo. Nechaj za seba hovoriť životopis a portfólio.

Daj si na svojom životopise záležať. Nemaj ho nudný ako ho má väčšina ľudí. Odlíš sa. Nevytváraj si ho vo worde. Vytvor si ho napr. v Canve alebo vo photoshope, aby zaujal aj graficky.

Neboj sa úprimnosti.

Ja mám v životopise hneď na začiatku, že som osobnostný typ INTJ. Nehanbím sa za to, že som introvert. Neberiem to ako nevýhodu. Tento bod sa snažím prezentovať sebavedomo.

Dobrí zamestnávatelia majú záujem aj o introvertov. Dobrí zamestnávatelia si uvedomujú náš prínos a silné stránky.

V životopise mám napísané hobby a dokonca aj mojich „mentorov“ ako Tim Ferriss alebo Ryan Holiday. Práve tých sme na mojom úspešnom pohovore rozoberali. Väčšinu času sme sa bavili o knihách a autoroch.

V životopise buď úprimný/á, ale aj pravdivý/á. Len tak sa budeš môcť o svoj životopis oprieť. Počas pohovoru sa od neho môžeš odrážať.

Ak máš za sebou nejakú hmatateľnú alebo merateľnú prácu, vytvor si svoje portfólio. Ukáž svoju prácu. Aj keď sa niečomu venuješ len vo voľnom čase, spomeň to.

Ja mám spomenuté, že milujem sebarozvoj a že sa venujem blogovaniu.

Blog som v životopise nezverejnil, lebo zatiaľ nechcem zverejniť svoju identitu. Na každom pohovore sa ma však na blog pýtali. Cítil som, akú zvedavosť to vyvoláva a možno určité tajomno. Možno som si tak získal bonusový bod, možno nie. V každom prípade som sa odlíšil.

Nehanbi sa a spomeň všetko. Možno bude mať zamestnávateľ rovnaké záľuby ako ty, alebo ho zaujmú tie tvoje. Spomeň vzdelanie, kurzy, schopnosti, zručnosti, skúsenosti.

Daj si na tom záležať. Prepracovaný životopis okamžite vynikne medzi odfláknutými životopismi.

Zvýrazni svoje silné introvertné stránky. Ja mám spomenuté, že som samostatný, zodpovedný, empatický. Som dobrý v naslúchaní, v kreatívnom myslení a v písomnej komunikácii.

Som úprimný aj pri slabých stránkach. Spomínam, že príliš pozerám na ostatných ľudí, čím ich umelo preceňujem. Som lepší poslucháč ako rozprávač, pretože preferujem rozprávanie len vtedy, keď mám čo povedať.

Nezabúdaj na pár viet „o mne“.

Čo ak ide o tvoju prvú prácu?

Ak ide o tvoju prvú prácu, logicky nemáš skúsenosti. Môžeš sa však predať inak. Stav na svoje vlastnosti, schopnosti a záujmy. Prezentuj sa ochotou učiť sa alebo snahou pracovať.

Ukáž to, čomu sa venuješ. Možno máš vlastný blog alebo Youtube kanál. Možno niečo vyrábaš. Možno športuješ. Spomeň to.

Pomôže ti to viac, než si myslíš. Práve to môže byť rozdiel, prečo si vyberú teba.

Môj známy zmaturoval a po škole ho prijali do marketingovej agentúry bez praktických skúsenosti. Len vďaka tomu, že vo voľnom čase fotografuje a má cit pre detail.

Možno nemáš pracovné skúsenosti, no nejaké skúsenosti máš. Neboj sa ich ukázať.

Dobrý zamestnávateľ ocení osobnosť človeka viac ako jeho skúsenosti.

Aká práca je pre introverta vhodná?

Na začiatku si napíš svoju ideálnu prácu. Čo by ťa bavilo robiť, čo by ťa napĺňalo. Do akej práce by si sa tešil/a chodiť. Napíš si ju, aj keď neexistuje.

Napíš si aj to, aká práca je pre teba peklom a chceš sa jej vyhnúť.

Bude to tvoj odrazový bod. Je jasné, že vysnívanú prácu na 100% nenájdeš, iba ak si ju vytvoríš. Tvojim cieľom je sa k nej priblížiť. Hoci len na 1%. Vďaka tomu si ujasníš, akým smerom sa chceš uberať.

Je menej pracovných ponúk, ktoré sú pre introvertov ideálne, no ponuky sú.

Pre introverta je vhodná práca v špecializovanej predajni. Vieme predsa rozprávať. Kvalitne, do hĺbky a k veci. Nemusíš zákazníkov otravovať o tom, čo ich nezaujíma. Poradíš im k veci. Vycítiš, kedy potrebujú pomoc a kedy sa máš stiahnuť a nechať im priestor.

Osobne vždy ocením predajcu, ktorý ma neotravuje, zodpovie mi čo potrebujem a nevysáva zo mňa energiu.

Z manuálnych prác je pre nás vhodná práca v sklade. Nie vždy sa vyhneš kolegom, ktorí sa správajú primitívne a detinsky, no v sklade máš od ľudí viac menej pokoj.

Vhodné sú aj takmer všetky pozície v IT sektore alebo na zákazníckej podpore, ak  ponúka súkromie. Ďalej je to práca s dátami, účtovníctvo, štatistika, reporting.

Je fajn pracovať vo firme, ktorá sa venuje B2B. Jej klienti sú teda iné firmy, nie civilní ľudia. Nemusíš tak predávať bežným ľuďom. Komunikuješ s inou firmou, kde pracuje iný zamestnanec. Tu môžeš využiť svoje pozorovanie a naslúchanie. Môžeš využiť písomnú komunikáciu.

Darí sa nám v kreatívnej a umeleckej sfére. Ako je fotografovanie, maľovanie, video tvorba, práca v dielni.

Je fajn zamestnať sa v kreatívnej oblasti, hoci len ako asistent alebo predavač. Nemusíš sa venovať kreatívnej práci hneď priamo. Niekedy stačí byť v takomto prostredí a nasávať všetko, čo sa dá. Postupne sa môžeš vypracovať na tvorcu.

Introverti sú tiež dobrí učitelia. Excelujeme v učiteľstve zameranom na individuality ako je napr. doučovanie jazyka alebo trénerstvo.

Pre introverta je dobrá aj práca vonku, ideálne blízko prírode.

Mňa vždy fascinovala nočná práca na pumpe.

Osobne si myslím, že najlepšia práca pre introverta je byť freelancer. Teda byť na voľnej nohe a pracovať sám na seba. Či už niečo fyzicky vyrábať, ponúkať nejaké služby alebo sa venovať nejakému remeslu.

Z online prostredie je to práca ako grafik, programátor, web dizajnér, copywriter, spisovateľ.

Je to síce ťažká cesta, no je najslobodnejšia. Našťastie žijeme v dobe, kde nie je nič dané. Aj keď nemáš školu a skúsenosti, môžeš sa všetko naučiť cez internet.

Nenechaj sa odradiť, aj keď v každom pracovnom inzeráte hľadajú energických, komunikatívnych a dynamických ľudí.

Posielaj žiadosti aj keď nespĺňaš niektoré podmienky. Napríklad keď nemáš vysokoškolské vzdelanie alebo nie si ukecaná „hviezda“.

Keď som našiel inzerát na moju aktuálnu prácu, uvádzali v ňom ako podmienku vysokoškolské vzdelanie. Nemám výšku no prihlásil som sa aj tak. A vzali ma.

Kašli na požiadavky. Ak teda nie sú úplne mimo teba.

Ako povedal Steve Jobs:

„Ľudia veľakrát nevedia čo chcú, až kým im to neukážeš.“

Ako sa pripraviť na pohovor

Ľudia, ktorí vedú pohovor sú len ľudia. Buď majú za sebou kopec pohovorov a berú ťa ako ďalšieho radového človeka. Alebo s tým nemajú skúsenosti a stresujú tiež. Nestavaj ich na piedestál.

Pred pohovorom je najdôležitejšia príprava. Je fajn hovoriť si pozitívne afirmácie. No keď príde realita, často krát sú ti na nič. Odporúčam ti na to ísť opačne. Predstav si, čo najhoršie by sa mohlo stať.

Strápniš sa? Vysmejú ťa? Nevezmú ťa? To je asi všetko.

Aj keby sa ti to stalo, neprekvapí ťa to. Priprav sa aj na takúto situáciu. Nejde predsa o život. Ak ťa nevezmú, tých ľudí už zrejme nikdy neuvidíš. Na druhej strane, každý neúspech a trapas ti dá najviac skúsenosti.

Je dobré ísť na pohovor aj tam, kde nechceš pracovať. Len pre získané skúsenosti. Ja pravdepodobné, že tvoj prvý, druhý alebo aj tretí pohovor nebude ideálny.

Tréning robí majstra.

Nepodceň prípravu a priprav si odpovede pre základné otázky. Čo povieš o sebe, o skúsenostiach, o silných a slabých stránkach. Poctivo si priprav životopis a naštuduj si ho, aby fungoval ako tvoj ťahák.

Naštuduj si aj niečo o firme, kde ideš na pohovor. Pozri si ich web a sociálne siete.

Moje prvé pohovory boli katastrofálne, pretože som sa vôbec nepripravoval. Koktal som a nevedel som za pochodu nájsť odpovede. Poučil som sa a na svoje posledné 2 pohovory som sa dôkladne pripravil.

Vďaka príprave budeš viac uvoľnený/á.

Obleč sa tak, aby si sa cítil/a komfortne a čo najviac sebavedomo.

Príď včas. Pred budovou sa na pár minút zastav a „aklimatizuj sa“. Keď prídeš hneď na miesto pohovoru, všetko na teba doľahne v moment, keď sa zastavíš. Stres, teplo, sucho v krku. Nie je to príjemné.

Na pohovore nehovor to, čo hovoria všetci. Najlepšie sa predáš tak, že budeš sám sebou. Nemusíš si vymýšľať rozprávky. Hovor k veci.

Nenáhli sa, keď začneš stresovať. Inak sa len zamotáš. Naopak, radšej skús spomaliť a kupuj si čas. Zopakuj otázku alebo svoju odpoveď, napríklad: „ako som povedal/a; ako som spomínal/a“.

Používaj frázy ako: „myslím si, že; spomínam si; rozmýšľam nad tým, že…“.

Po každom pohovore sa pochváľ.

Či už bol úspešný alebo nie. Odmeň sa aspoň za odvahu a skúsenosť. Aj keď to bola katastrofa, to už nezmeníš. Snaž sa prísť na iné myšlienky. Dopraj si niečo, čo miluješ. Niečo si kúp alebo si pozri film.

Ako zvládnuť prvé dni v novej práci?

Prvé dni sú najstresujúcejšie. Ja som mal prvý týždeň hnačku a bolesti hlavy. Všetko je nové a neznáme. Tvojim cieľom už nie je zaujať. Prijali ťa. Si tam. Nesnaž sa na silu zapájať. Všetko má svoj čas.

Prvé dni sú o zvyku. V knihe Sila zvyku je opísaný výskum, ktorý odhalil, že človek si zvyká 66 dní. Nie 21, ako je to všade prezentované.

Prvé 2 mesiace musíš byť učňom. Buď pozorovateľom. Využi svoj introvertný dar pozorovania. Nauč sa, ako to tam chodí. Prečítaj kolegov.

Pokojne si dni odškrtávaj v kalendári.

Po 2 mesiacoch bude všetko jednoduchšie a menej stresujúce.

Nebuď na silu spoločenský/á no ani sa príliš neuzatváraj do seba. Prvé dni sa musíš z času na čas premôcť a niečo o sebe povedať. Nemusíš nič zo súkromia. Povedz odkiaľ si, aké máš predošlé skúsenosti. Prečo si skončil/a v predošlej práci. Niečo o škole a záľubách.

Keď sa odhodlávaš niečo povedať, no čakáš na správny moment, napočítaj do 3 a povedz to. Čím viac čakáš, tým viac stresuješ a nakoniec nepovieš nič.

Je náročné začleniť sa, keď stojíš osamote voči skupine zabehnutých kolegov. Preto sa s kolegami rozprávaj osamote. Prehoď s nimi pár slov v súkromí.

Nájdi ostatných introvertov. V každej práci sú, aj keď ich na prvý pohľad nevidieť.

Plánuj útek

Ak nemáš prácu, ktorá ťa naozaj napĺňa, plánuj útek. Robím to aj ja. Inak nebudeš nikdy spokojný/á.

Po práci, vo voľnom čase pracuj na niečo vlastnom. Venuj sa svojmu projektu. Pracuj na ňom a ukazuj ho svetu.

Keď sa venuješ niečomu, čo ťa baví a napĺňa, pravdepodobne pri tom zostaneš. Keď to budeš robiť dostatočne dlho, budeš sa zlepšovať. Nikdy nevieš, kedy sa tvoja práca zúročí.

Môžeš písať básne, môžeš fotografovať, môžeš tvoriť. Svoju prácu ukáž svetu. Ukáž ju na internete. Možno sa raz tvoj projekt alebo hobby stane tvojou prácou.

Čas prejde tak či tak. Prečo to neskúsiť? Minimálne sa budeš venovať niečomu, čo ti dáva zmysel a to nie je zabitý čas.

Autorka El James napísala svetový bestseller 50 odtieňov sivej. K písaniu mala vždy vzťah, no začala sa mu venovať až ako 46 ročná. Jej prvé príbehy boli fikcie zamerané na film Twilight, ktoré uverejňovala na fanúšikovskom fóre.

Písala vo voľnom čase a po 4 rokoch napísala prvý diel knihy 50 odtieňov sivej. Sama ju aj vydala. Celosvetovo sa predali milióny výtlačkov.

Aj ja snívam o kariére spisovateľa. Plánujem svoj útek.

Nepodceňuj faktor času z dlhodobého hľadiska. Aj keď sa niečomu venuješ len pol hodinu denne. Za rok je to 180 hodín. Za 5 rokov je to 900 hodín. To je čas, za aký Stephen King napíše aj 3 knihy.

Najťažšie je len začať a vytvoriť si návyk. Znova to skús po dobu 66 dní. Odškrtávaj si ich.

Share This