Introverti a depresia. Čo pomáha?

Introvert

V noci nemôžem zaspať. Ráno sa nemôžem prebudiť. Cítim, že som na dne. Nemám chuť žiť.

Aj to je depresia.

My introverti sme k depresii náchylnejší. Potvrdzuje to množstvo štúdií, ktoré skúmali vplyv introvertnej osobnosti na depresiu. Citovaná býva štúdia Dr. Davida Janowski z roku 2001.

Dôvod sú paradoxne naše silné stránky. Niekedy sú darom a niekedy prekliatím.

Naša myseľ takmer nikdy nestíchne. Premýšľame, fantazírujeme, skúmame a spájame si súvislosti. Obraciame sa na naše vnútro.

Bežne vstrebávame viac informácií a najmä emócií ako ich dávame von. Všetko v sebe hromadíme. A keď to dostatočne nefiltrujeme, dosiahneme bod, kedy nás to pohltí. Vtedy už nevidíme cestu von.

Čo spôsobuje depresiu?

Depresia neprichádza zo dňa na deň. Vzniká postupne.

Introvertom ju spôsobuje najmä nadmerné premýšľanie a pravidelné potláčanie emócií. Príčinou je tiež súčasná extrovertná doba.

Introvert je v spoločnosti pod tlakom, pretože dnešný ideál je extrovertnosť. Ľudia sa považujú za normálnych vtedy, keď sú komunikatívni, otvorení a spoločenskí. Všetko iné je považované za nesprávne.

Ideál extrovertnosti nasledujú aj introverti, aby zapadli a nevyčnievali. Nie je to správne, no chápem to. Niekedy to robím tiež.

Je ťažké byť sám sebou, keď si introvert. Je to ťažké v spoločnosti, ktorá funguje štýlom: „keď nejdeš s nami, ideš proti nám“.

Socializácia nás vyčerpáva a o to viac, keď sa pretvarujeme. Dlhé dni v práci / škole, spoločenské aktivity vo voľnom čase, či rôzne povinnosti.

Nemáme dostatok času pre samých seba. Nemáme priestor, aby sme si rovnomerne dobili vynaloženú energiu.

Čím viac je naša energia v nerovnováhe, tým viac sme náchylnejší k depresii.

Keď sme s energiou na dne, sme viac negatívni. Viac sa kritizujeme. Depresia rastie úmerne s dlhodobou vyčerpanosťou.

Jesenná depresia

Senzitívni introverti mávajú takmer pravidelne depresiu v jeseni. Potvrdil to aj výskum Walešskej terapeutky Ginny Scully v roku 2005.

Je to prirodzená reakcia na množstvo zmien. Mení sa počasie, mení sa naša denná rutina. Dni sú kratšie. Pracovné či školské vyťaženie stúpa.

Patrím sem aj ja. Milujem jeseň. Milujem sychravé a zamračené dni. Páčia sa mi jesenné západy slnka a ako sa mení príroda. Na druhej strane mávam v jeseni depresiu.

Za pár rokov som na sebe odpozoroval, že v jeseni najviac vnímam život. Spomalím a všímam si všetky krásy prírody. Preciťujem akýsi hlbší zmysel bytia.

A vtedy si najviac uvedomujem, aké nepodstatné je všetko, čo robím.

Ako sa naháňam za blbosťami. Ako žijem rýchlo. Uvedomujem si, že v práci zabíjam čas pre peniaze. Míňam ich na veci, ktoré mi neprinášajú radosť. Uvedomujem si, že som v kolotoči povinností a vôbec si neužívam život. Odkladám to na neskôr.

Myslím na to, že raz zomriem. Zhodnotím, že všetko je zbytočné a upadám do depresie. V ničom nevidím zmysel.

Ako sa zbaviť depresie?

Na začiatok nezabúdaj, že v tom nie si sám/sama.

Z času na čas má depresiu každý. Aj extroverti. Niekto ju zažíva častejšie alebo intenzívnejšie a niekto menej. Je to ľudské.

Mne pomáha pár vecí, s ktorými sa s tebou podelím. Niekedy mi však nepomáha nič. Vtedy musím to obdobie len prežiť. Istým spôsobom je to ale v poriadku.

Depresia je niekedy signál, ktorý ti posiela tvoje telo a myseľ. Pripomína ti, že nežiješ život v rovnováhe s tvojou osobnosťou a jej potrebami. Potrebuješ sa zastaviť.

Občas je jediné riešenie nerobiť nič.

Čas všetko napraví.

Otvor sa, aj keď je to posledné, čo chceš

V depresii máš pocit, že ti pomôže len veľká zmena. Obrovský zázrak. Nie je to tak. Najväčšie rozdiely robia väčšinou maličkosti. Pomáha práve to, čo je vtedy posledná vec, ktorú chceš urobiť. Otvor sa.

Čím viac sa do seba uzatváraš, tým hlbšie preniká depresia do tvojho vnútra. Zožiera ťa.

Vieš prečo pomáha počúvanie hudby?

Hudba nás otvára. Odhaľuje emócie a umožňuje nám ich precítiť. Pri počúvaní hudby už emócie nepotláčame. Nechávame ich skrz nás prúdiť.

Preto je dôležité, aby si sa otvoril/a. Existuje viacero foriem. Môžeš sa vyrozprávať osobe, ktorej veríš. Nemusí ti nič radiť. Stačí, že ťa vypočuje.

Môžeš si založiť denník. Nepodceňuj silu pera a papiera. Pre mňa osobne je vypísanie si myšlienok z hlavy na papier najúčinnejšou terapiou. Vždy mi je potom ľahšie.

Alebo začni tvoriť. Niekedy sa ľahšie otvoríš prostredníctvom svojej tvorby. Možno píšeš, kreslíš, spievaš, tancuješ, fotíš. Prenes depresiu do svojej tvorby a zbavíš sa jej.

Vytvor si jeden nový návyk

Introvert potrebuje vnútornú motiváciu. Potrebujeme sa venovať tomu, čo nás vnútorne teší a napĺňa. V depresii nás však akosi nič nebaví. Človek vtedy ľahko spohodlnie. A lenivosť živí depresiu ďalej.

Preto si vytvor hoci len jeden návyk. Ten ale dodržuj každý deň.

Začni sa venovať niečomu, čo už dlho odkladáš. Alebo si daj záväzok, že sa každý deň aspoň na pol hodinu prejdeš. Je to zvládnuteľné a navyše zdravé aj pre tvoje telo.

Mne pomáha každodenná 2-5 minútová ľadová sprcha. Pomáha mi aj prechádzka. V jeseni si zvyknem takmer každý večer pozrieť film. Odreaguje ma od myšlienok a lepšie zaspávam.

Pohyb a spánok je klišé, ale funguje

Pohyb naozaj pomáha. A to hneď dvoma spôsobmi. Pohyb ťa odreaguje a zároveň zbaví všetkého, čo ťa ťaží. Prídeš na iné myšlienky a endorfíny ti zlepšia náladu. Aj keď len dočasne.

Depresia však neodchádza zo dňa na deň. Dôležité je, aby si sa hýbal/a pravidelne, každý deň a ona zmizne.

Na sebe som odpozoroval, že mi depresiu zhoršuje káva a sladkosti. Preto sa ich vtedy snažím obmedzovať.

Pomáha tiež dostatok spánku. Potrebuješ aspoň 7-8 hodín denne. Čím menej spíš, tým je depresia citeľnejšia. Možno sa aj tebe večer ťažko zaspáva. No tu tiež platí, že najväčšie rozdiely robia maličkosti.

Keď si počas dňa zašportuješ, večer zaspíš skôr. Môžeš to podporiť aj tým, že si dáš pred spaním teplý kúpeľ. Sprav si čaj a aspoň hodinu pred spaním nepozeraj do obrazovky.

Vezmi si papier, pero a píš denník. Alebo si čítaj knihu.

Obmedz sociálne siete a média

Nescrolluj celý deň Facebook a Instagram. Nezabíjaj čas. Obzvlášť, keď máš depresiu.

Nastav si denný limit a keď ho prekročíš, viac to nesleduj. Ja mám nastavených 15 minút na instagram. Facebook nesledujem vôbec a rovnako ani televíziu.

Podľa môjho názoru je to strata času. Zbytočne sa stresuješ nad vecami, ktoré neovplyvníš. Plníš si hlavu blbosťami.

Radšej čítaj knihy alebo počúvaj podcasty. Prípadne si pretrieď ľudí a zdroje, ktoré sleduješ. Obsah si vyberaj vedome.

Nenasávaj pasívne tonu nepotrebných informácií, ktoré internet denne ponúka.

V depresii si potrebuješ hlavu prečistiť a upratať, nie zapĺňať.

Neskrývaj ľudskosť

Netvár sa, že je všetko v poriadku, keď nie je. Neskrývaj depresiu. Prijmi ju. Uvoľni ramená a zhlboka sa nadýchni.

Keď sa tváriš, že sa nič nedeje, aj ostatní ťa berú tak, že ti nič nie je. Uvedom si, že každý má niekedy zlé dni. Ukáž ľudskosť a ľudia to vycítia. Dajú ti pokoj, keď ten pokoj potrebuješ.

Možno sa spýtajú, čo ti je a ponúknu ti pomoc. Ja o ňu väčšinou nestojím a tak odpovedám, že nemám náladu alebo, že mám súkromné problémy. Vždy mi potom doprajú čas.

Vytvorím si okolo seba akúsi bublinu a prasknem ju vtedy, keď depresia pominie.

A pominie vždy. Nič netrvá večne. Prekonal som už nejednu depresiu a prekonám aj tie ďalšie.

Keď teda depresia príde, prijmi ju a počúvaj, čo ti hovorí. Už vieš, čo máš robiť.

PS: Dlhodobá depresia je choroba. Ak ňou trpíš celé týždne alebo dokonca mesiace, vyhľadaj odbornú pomoc. Ak nie osobne, existujú aj online poradne. Nie je to hanba. Dlhodobá depresia sa lieči približne tak dlho ako dlho ňou trpíš. Nečakaj rýchle výsledky, no nečakaj ani, že zmizne samá od seba. Urob prvý krok. Najťažší býva práve len ten.

Share This